SM-TRIPPELI 2023 ja 2024 
Mölkkykerho Lahti ry. on jättänyt anomuksen liitolle 2023 ja 2024 kisojen järjestämisestä.

SM-TRIPPELI 2022

SM-mitaleista pelattiin hyvällä sykkeellä Vääksyn urheilukentällä Asikkalassa lauantaina 9. heinäkuuta 2022. Mukana keilojen kaatourakassa oli 56 joukkuetta. Otteluita pelattiin yhteensä 228 ja siihen vielä päälle B-finaalissa pelatut 46 kamppailua. Loppupelissä aikataulusta oltiin myöhässä vain noin tunti, mikä oli sinänsä hyvä suoritus näinkin isolta joukolta. Aivan sateelta ei jatkopelien aikana vältytty, mutta mitaliottelut päästin pelaamaan hyvissä olosuhteissa uusien/kuivien pakkojen kera.

Yleisfiilis oli hyvä ja murheet pieniä. Lajiperheenä meillä on vielä hieman parannettavaa puska- ja roskarintamalla.

MK Lahti esittää kiitokset kaikille osanottajille. HArold´s Softhouse teki jälleen hyvää duunia tulospalvelussa. Kiitokset halien kera myös puffetista ja kentistä vastanneille Eläkeliiton Asikkalan yhdistyksen jäsenille.

Jäämme mielenkiinnolla odottamaan mitä valtakunnallinen SM-kisaviikko tuo ensi kesänä tullessaan mölkyn osalta...



KUUDENTOISTA PARHAAN KÄRKI:

1) TEAM LOKKI, Hollola
Tiina Saavalainen/Marko Lusi/Mika Packalen

2) KKS TEAM, Espoo
Roki Antikainen/Jukka Reinamo/Leo Vanhanen

3) MAESTRO, Lahti 
Petteri Rajanummi, Juhis Mälkönen/Teppo Muhonen

4) STARWARS, Lahti 
Max Makkonen/Antti Makkonen/Aade Kittelä
5) KYMILÄISET, Kotka
Marko Timonen/Joni Eväkoski/Timo Hiltunen
6) NOLLATOLERANSSI, Lahti 
Irwin Salmensuo/Mika Kyyhkynen/Markku Vinni
7) EH, Lahti 
Harry Asp/Timo Kemppi/Jake Ropponen
8 ) KAAMEET APINAT II, Lahti
Arttu Ruhanen/Joonas Hakala/Mika Laakkonen
9) HMS TERASSIMÖLKKY, Helsinki
Jouni Nieminen/Jari Peltola/Antti Hautapakka
10) POIJJAAT, Lahti
Mika Köttö/Petri Kollin/Esa Koponen
11) MAHLUN MÖLKKÄÄJÄT, Mahlu
Vellu Halmila/Yrjö Soidinmäki/Reijo Harjula
12) FELLMANNINPUISTON REIPAS, Lahti 
Jouni Väisänen/ Ninni Tilder/Jari Nieminen
13) KARHUMÖLKKY, Pori
Jouko Patola/Riitta Patola/Juha-Matti Jansson
14) HÖSSELIT JA KAVERI, Mäntsälä
Toni Laakso/Ari Vettenranta/Joonas Soini
15) TAHMA TASSUT, Lahti
Antton Soini/Kai Oksa/Jaakko Räsänen
16) LIEKINHEITTÄJÄT, Iitti
Hannu Laaksonen/Juhani Tojkander/Markku Rytkölä

B-finaali sijoista 33-52:
1) YKK, Lahti 
Kauko Turunen/Seppo Koivikko/Pasi Turunen
2) LIEKIN KETUT, Iitti
Veikko Ikonen/Taisto Pellikka/Matti Mäkinen
3) KAAMEET APINAT, Viidakko
Ato Niemi/Maski Lehtonen/Ilkka Korpela

MUKANA SM-MITALIJAHDISSA OLIVAT MYÖS HYVÄLLÄ FIILIKSELLÄ:
VTR, Hollola, Marko Raisio/Juha Moisio/Timo Mutikainen
Cobra CSKA, Hyvinkää, Kim Sundström/Antti "Pupu" Hämäläinen/Miro Koivisto
Asikkala II, Oiva Tammi/Raimo Piira/Antero Monola
Tappara Helmarit, Susanne Kallio/Mervi Paajanen/Merja Salonen
Tappara, Harri Helminen/Jari Eronen/Jouko Kallio
Tapparan Lahjattomat, Jussi Teivainen/Pultsu Kallio/Kiku Kinnunen
Ultras Möysä, Aki Siirola/Pasi Sadinmäki/Sauli Peltola
Miksu Tappara, Erkki Hirvonen/Miksu Sopola/Arto Väyrynen
Pakka, Rame Rantanen/Make Hänninen/Tango Kari
Halko on rocks, Hollola, Petri Mustonen/Sakari Yrjänheikki/Keke Anttila
Mölkykölkyn, Helsinki, Aki Haapanen/Lauri Alhojärvi/Anna-Mili Tölkkö
Konna&Koukku, Suvi Soini/Kimmo Leppänen/Esa Heiskanen
Topi ja toivottomat, Toivo Vihervaara/Markku Mäntysalo/Rauno Kallio
Kipeet Ukkelit, Sarde Kivimäki/JJ Lehto/Tipi Tuomola
HMS Syö Kiveltä, Helsinki, Reijo Kolkkanen/Reet Kolkkanen/Veijo Salonen
KKS Kara, Espoo, Jarmo Oksanen/Aija Snabb/Pete Snabb
Koukkupolvet, Heinola, Kari Järvinen/Pekka Pietiläinen/Pasi Tervala
Mölkynkölkyn C-juniorit, Kaarina, Kai Linden/Kari Kainulainen/Juha Kittelä
Säkä Team, Timo Mäkijärvi/Auvo Rahkola/Matti Liimatainen
LASVEL, Risto Niemi/Aija Hyttinen/Erkki Salmela
Räpeltäjät, Mervi Leskinen/Jari Sutinen/Leo Oinonen
Vakaatonkäsi, Antti Aholainen/Niko Mäenrinne/Jesse Rämö
Point Pub, Aaro Ollikainen/Jukka Järvinen/Pasi Welin
Kuuselankulma, Tampere, Juha Korpi/Eetu/Mikko
KKS Lemuur, Espoo, Satu Nurminen-Hämäläinen/Johan Ekblad/Aulikki Pentikäinen
SITI, Asikkala, Antti Haapanen/Matti Mikkola/Sirkka Haapanen
MustaSurma, Hollola, Sakke Oksanen/Anniina Oksanen/Toni Rask
Karhumölkky II, Pori, Jarno Blomster/Mirva Blomster/Päivi Luontola
Billy Boys, Hämeenkoski, Tiia Hiljanen/Joosua Hiljanen/Jouni Hiljanen
Traktor Itäkymppi Torpedo, Turku, Pekka Metsola/Marko Tikka/Otso Heiro
Traktor Itäkymppi Avaruuseverstit, Turku, Jyrä Jyrinki/Kalle Hällfast/Pasi Kärkkäinen
Mahlun Mölkkääjät II, Pentti Autio/Heli Soidinmäki/Risto Sääksniemi
Puitavat nallukat, Hollola, Seppo Virlander/Esko Kudjoi/Jari Hynninen
YKK Taikurit, Seppo Halmi/Marko Salonen/Taikuri Salonen
Veto, Tampere, Lauri Viitanen/Harri Koivistoinen/Aki Nurminen
Point Pub II, Tero Kaasalainen/Heikki Laakso/Toni Mäkelä
KöMö 03, Köyliö, Jarmo Kulmala/Pekka Nurminen/Tapani Ketola

Kuten urheilussa yleensä, joukkueen osalta mainitaan vain yksi kotipaikkakunta.

TURNAUSJURY
Ylintä päätösvaltaa turnauksessa käytti jury:
Liiton edustaja: Jarmo Oksanen
MK Lahti edustaja: Timo Hiltunen
Joukkueiden edustaja: Pasi Tervala, Koukkupolvet

PÄÄTUOMARINA TOIMI
Pasi Tervala, SML, Koukkupolvet

MÖLKKYLIITON SÄÄNNÖT ALKOHOLIN KÄYTTÖÖN JA HÄIRIÖKÄYTTÄYTYMISEEN
SM-kisoihin ilmoittautuessaan joukkueet sitoutuvat myös näihin sääntöihin ja menettelytapoihin: säännöt.pdf 

Trippelimölkyn hallitseva Suomen mestari Team Lokki...